Metal Zone
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

  Pagina de intrare originala pe forum

In jos 
AutorMesaj
ReDmAn
Membru
Membru
ReDmAn


Mesaje : 128
Data de inscriere : 25/09/2011

 Pagina de intrare originala pe forum Empty
MesajSubiect: Pagina de intrare originala pe forum    Pagina de intrare originala pe forum EmptyMar Oct 04, 2011 6:45 am

Cred ca toti ne-am dorit sa ne facem o pagina cat mai originala pe forum, cat mai diferita de alte forumuri. Am sa va prezint mai jos un mod prin care puteti creea o pagina asa cum doriti voi

Mai intai de toate creem in baza de date urmatoarele: o pagina HTML, un portal nou in Lista de pagini portal

Pagina HTML:
In Panoul administratorului: Modul => HTML: Administrare pagini HTML
In pagina Administrare pagini HTML apasa pe "Creeaza o noua pagina HTML"
La Titlu* puneti un titlu paginii
Doriti sa utilizati partea de sus si de jos a paginii forumului dvs.? bifati la DA. Daca bifezi pe NU vor aparea probleme la pagina (nu vei putea folosi meniul)
Completati la Cod HTML* cu ceea ce doriti sa contina pagina dumneavoastra (daca deasupra chasetei de completare se afla imaginea-buton inseamna ca trebuie sa introduceti tot prin cod html. Apasati pe imagine pentru a aparea meniul de mesaj

Mareste aceasta imagine Click aici pentru a o vizualiza la dimensiunea originala


Dupa ce ati completat pagina dati pe Validare

Portalul 2:
In Panoul administratorului: Modul => Portal & Calendar: Gestionarea paginilor portalului
la Crearea unei noi pagini completam cu numele pe care-l dorim sa-l dam paginii si apoi dam inregistrare

 Pagina de intrare originala pe forum Moduln10

a portalul 2 apasam structura
creem un Modul personalizat la acre setam la Utilizati un tablou tip pe "NU"
La sursa modul introducem codul:

Cod:
<div id="iFrame" style="position:absolute; left:0px; top:0px; z-index:0">
<iframe
name="iFrame1" width="1010" height="500" src="ADRESA PAGINII HTML CREATE DE NOI" scrolling="auto" frameborder="1"></iframe>
</div>

Adauga modulul nou creeat in portalul nou si seteaza-l ca Definire de origine
Dupa ce am setat modulul nou ca principal dam pe vizualizare portal la cel vechi si salvam URLul link din tab
In General => Meniu de navigare => creem un buton nou si il punem cu hiperlink spre portalul vechi (url-ul copiat) pentru a putea fi vizualizat si celalalt portal

ATENTIE ! Pentru a se putea realiza asa ceva trebuie sa aveti activat portalul!

Sursa:ForumGratuit
Sus In jos
 
Pagina de intrare originala pe forum
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum pui un Anunt pe prima pagina !
» Cerere de intrare in staff!
» Cerere de intrare in staff
» Actualizari Forum !
» FORUM PE DOMENIU !

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Metal Zone :: Generale :: Zona ForumGratuit :: Tutoriale FG-
Mergi direct la: